Zapraszamy na pierwsze w tym roku seminarium online, odbywające się w ramach Programu "Odpowiedzialność i Troska".
Seminarium „Nowa dyrektywa Green Claims" odbędzie się w dniu 22 maja 2024 roku w godzinach 10:00-13:30.
Green Claims Directive to kolejny akt prawny dotyczący obszaru ESG, który ma wspierać dążenia do realizacji strategii sformułowanych w Europejskim Zielonym Ładzie. Komisja Europejska upubliczniła wniosek dotyczący tej dyrektywy w marcu br. Przepisy najprawdopodobniej wejdą w życie dopiero w 2027 r., jednak już dziś firmy muszą poważnie przyjrzeć się swojej komunikacji i ewentualnym rozbieżnościom między tym co robią i w jaki sposób o tym mówią. Podstawowym zadaniem przepisów Green Claims jest minimalizowanie „greenwashingu". Już wkrótce zwroty, takie jak: „ekologiczny”, „biodegradowalny” i „przyjazny dla środowiska” nie będą już dozwolone. W związku z tym przedsiębiorstwa będą musiały zadbać o to, aby ich komunikaty dotyczące ochrony środowiska były jasne i w pełni uzasadnione. Dyrektywa ustanawia nowe kryteria komunikacji, uzasadniania i weryfikacji, które firmy muszą spełnić przy opracowywaniu i promowaniu swoich haseł ekologicznych skierowanych do klientów.
Agenda — najważniejsze zagadnienia:
- koncepcja „greenwashing’u” i „greenhushing’u”;
- pozycja konsumenta w ramach zielonej transformacji;
- tworzące się unijne ramy legislacyjne;
- oświadczenia środowiskowe dotyczące produktu;
- ogólne zasady dotyczące formułowania oświadczeń dotyczących produktu;
- oświadczenia o charakterze porównawczym;
- wymogi dotyczące oznakowania ekologicznego;
- oświadczenia środowiskowe dotyczące przedsiębiorcy;
- ogólne zasady dotyczące formułowania oświadczeń dotyczących produktu;
- oświadczenia o charakterze porównawczym;
- komunikacja działań na rzecz środowiska podejmowanych przez przedsiębiorstwo;
- ocena dzisiejszej praktyki dot. oświadczeń środowiskowych z perspektywy kształtującej się unijnej legislacji;
- przykłady greenwashing’owej działalności przedsiębiorstw.
Spotkanie poprowadzą:
Franciszek Nowak - jest prawnikiem w Kancelarii Maruszkin specjalizującym się w doradztwie w zakresie prawa |
Jakub Bednarek - jest prawnikiem w Kancelarii Maruszkin specjalizującym się w doradztwie w zakresie prawa i polityki klimatycznej oraz zrównoważonych finansów. W przeszłości pracował na stanowisku głównego specjalisty ds. rynków CO2 w Wydziale Polityki Klimatycznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, między innymi biorąc udział w negocjacjach pakietu legislacyjnego „Fit for 55” czy planu „REPowerEU”. Pełnił również funkcję asystenta prawego w Sądzie Najwyższym Izraela. Specjalizuje się w doradztwie w zakresie funkcjonowania rynków CO2, w tym przede wszystkim w odniesieniu do Europejskiego Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisjami (EU ETS), kształtującego się mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (CBAM) oraz dobrowolnych rynków, sporządzaniu opinii prawnych z uwzględnieniem prawa międzynarodowego oraz prawa państw trzecich, doradztwie w zakresie polityki klimatycznej oraz związanego z tym procesem dekarbonizacji przedsiębiorstw, reprezentowaniu podmiotów gospodarczych w krajowym i unijnym procesie legislacyjnym, w tym wz. z przyjmowaniem rozporządzeń delegowanych na podstawie Taksonomii. |
|
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu.
Spotkanie dedykowane jest Realizatorom Programu "Odpowiedzialność i Troska".
Firmy niebędące Realizatorami a zainteresowane wzięciem udziału w spotkaniu, proszone są o kontakt z Sekretariatem Programu.
Sekretariat Programu „Odpowiedzialność i Troska”.