Przypominamy o trwających konkursach fotograficznych „Złap zająca” i „Złap zająca - junior”.

Poniżej przypominamy główne zasady konkursu oraz prezentujemy sylwetki tegorocznego Jury konkursu, składającego się z pięciu uznanych i doświadczonych fotografów przyrody.

Przypominamy, że zgodnie z Regulaminem konkursu:

 • zdjęcia wraz z Formularzem Zgłoszeniowym powinny być wysłane do Sekretariatu Programu „Odpowiedzialność i Troska” (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pocztą tradycyjną),
 • jedna kategoria konkursowa – Przyroda,
 • kwalifikowane zdjęcia robione telefonem - zmniejszone wymagania techniczne,
 • jeden uczestnik może wysłać maksymalnie dwa zdjęcia konkursowe,
 • główna nagroda to 1 000 zł.

Skład tegorocznego Jury prezentuje się następująco:

ŁUKASZ GWIŹDZIEL – przewodniczący Jury - jest leśnikiem, choć nie spędza całych dni w lesie, ponieważ pracuje w biurze nadleśnictwa. Przygodę z fotografią rozpoczął w 2011 roku po zakupie pierwszego aparatu z matrycą APS-C. Bardzo szybko fotografia stała się jego pasją. Uważa, że w fotografowaniu ważna jest cierpliwość i konsekwencja w dążeniu do celu. Jednak przyroda jest nieprzewidywalna i zawsze trzeba mieć trochę szczęścia, żeby trafić doby kadr. Podczas fotograficznych spotkań z dzikimi zwierzętami tworzą się niesamowite emocje i interakcje z przyrodą. Dodatkowo zawsze szuka ciekawego światła i liczy na intrygujące zachowania zwierząt. Każdy ciekawy moment jest wart uwiecznienia - tylko czas ogranicza jego zainteresowania fotograficzne. Wielokrotnie nagradzany w konkursach fotograficznych m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Sztuka Natury”, „Perły polskiej przyrody”, „Lasy w obiektywach leśników”, konkursie im. Włodzimierza Puchalskiego, „Przyroda Warta Poznania”, „Latające cuda natury”, „Powrót do natury”, „Piękno lasu”. Poza tym jego prace publikowane są regularnie w lokalnej i ogólnopolskiej prasie, a także kalendarzach, albumach oraz innych wydawnictwach. Jego zdjęcia można zobaczyć między innymi na stronie www.lukaszgwizdziel.pl oraz profilu www.facebook.com/lukasz.gwizdziel.fotografia.

MATEUSZ PIESIAK – fotograf dzikiej przyrody, student Automatyki i Robotyki Politechniki Wrocławskiej. Członek Związku Polskich Fotografów przyrody. Już od ponad dekady fotografuje przyrodę, głównie ptaki. W pracy jest cierpliwy, i przy tym umiejętnie uwieczniania życie dzikiej natury. Jego niezwykle pasjonująca przygoda z fotografią może zainteresować niejednego wielbiciela nieokiełznanej natury. W fotografii przyrodniczej najbardziej lubi ten moment, gdy jest ukryty (w czatowni), i niczym widz siedzący w pierwszym rzędzie, może podziwiać niesamowity spektakl natury, który rozgrywa się obok niego. Jego zdjęcia były nagradzane na narodowych i międzynarodowych konkursach fotograficznych, publikowane w czasopismach, a także prezentowane na wystawach. Od 2011 niejednokrotnie finalista konkursów m.in. BBC Wildlife Photographer of the Year, gdzie zdobył tytuł Młodego Fotografa Roku, Siena International Photo Awards, Grand Press Photo, Epson Pano Awards. W 2018 otrzymał nagrodę Fritz Polking Junior Prize oraz tytuł Fotografa Roku 2018 OD przyznany przez Związek Polskich Fotografów Przyrody.

PAWEŁ WACŁAWIK - od najmłodszych lat interesował się przyrodą i jej fotografowaniem, z biegiem lat przerodziło się to w jego pasję, bo hobby to zbyt delikatne określenie tego stanu ducha. Każdą wolną chwilę poświęca na obserwację i fotografię przyrody. Najwartościowsze są dla niego zdjęcia dynamiczne, sytuacyjne, pokazujące ciekawe sceny z życia zwierząt. Fotografowanie traktuje jak niekończącą się lekcję nauki o przyrodzie, a zarazem uczy się przy niej wytrwałości i cierpliwości w dążeniu do celu, czyli jak najciekawszego ujęcia. Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody (ZPFP). Jego prace prezentowane są w wielu magazynach, takich jak: National Geographic, Foto, Foto-Kurier, Las Polski, Woliera, GDT Forum Natur Fotografie oraz wystawach, albumach, folderach. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w konkursach fotograficznych m. in., im. Włodzimierza Puchalskiego, a także wystawach prac członków okręgu mazowieckiego ZPFP.

PAWEŁ WRONA - miłośnik przyrody i wieloletni pasjonat fotografii przyrodniczej. Lubi to co subtelne, ulotne. Tematyka jego prac jest zróżnicowana, począwszy od krajobrazów, a zakończywszy na tym co w danym momencie uda się uchwycić, „ustrzelić” obiektywem. Fotografuje przyrodę w najczystszej formie bez wabienia i dokarmiania dzikich zwierząt, jego pasją jest zgłębianie tajników życia i fotografia mało poznanych zwierząt. Niezmiennie dokłada starań, aby oddać emocje, które towarzyszą podczas robienia danego zdjęcia, by odbiorca również mógł je odczuć. Od 2013 roku jest członkiem Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.

PIOTR GÓRNY – jest doktorantem matematyki. Fotografią przyrodniczą zajmuję się od ponad 10 lat. Głównym motywem, bohaterami kadrów są dziko żyjące ptaki, często spotykane - nie poszukuje ornitologicznych rzadkości. W jego pasji zainteresowania fotograficzne przeważają nad tymi przyrodniczymi. Należy do Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Jego prace były wyróżniane i nagradzane na konkursach i festiwalach o zasięgu krajowym oraz międzynarodowym, do najważniejszych można zaliczyć: Moscow International Foto Awards, Prix de la Photographie Paris, Tokyo International Foto Awards (Gold Award), Chromatic Photography Awards (II miejsce i 2 wyróżnienia - 2018), International Photographer of the Year 2015 (wyróżnienie), Fotograf Roku ZPFP OT (Grand Prix - lata 2017, 2018), "Po stronie natury" National Geographic (II miejsce i wyróżnienie). Swoje prace prezentował podczas wystaw na uniwersytetach takich m.in. jak: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Gdański. Publikował zdjęcia zarówno w prasie zagranicznej jak i ogólnopolskiej (Times, Telegraph, National Geographic, Acta Ornithologica, Ptaki Polski, MP Salamandra, Foto-Kurier).

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Uczestnicy Programu:

 • Grupa Azoty ZAK
 • Novol
 • Anwil
 • Sarpi Veolia
 • Basell Orlen
 • Azelis
 • Orlen
 • Keyser&Mackay
 • Exol
 • Puławy
 • IMCD
 • Brenntag
 • Solino
 • PCC Synteza
 • Donnauchem
 • Basf
 • Orlen Południe
 • PCC Rokita
 • NRC Nordmann
 • Fosfan